På DTU Fotonik forskes der i lysets egenskaber og anvendelsesmuligheder – herunder lasere, lysledere og LED-teknologi. Instituttets forskningsaktiviteter spænder over nanofotonik, lyskilder og industrielle sensorer, optisk kommunikation og kvantefotonik – områder, der stiller særlige krav til bygningens indretning og tekniske løsninger.
Bygningen er skabt som en arkitektonisk manifestation af DTU’s værdier om åbenhed og tværfaglighed. Den samler studerende, forskere og samarbejdspartnere i et dynamisk, højteknologisk lærings- og forskningsmiljø, hvor mange fagligheder og nationaliteter mødes.
Strukturen er organiseret omkring det centrale indre hovedstrøg, Line of Light, som forbinder fællesarealerne og sikrer optimale dagslysforhold i bygningens åbne zoner. De mest følsomme laboratorier er placeret i kælderetagen for at sikre stabile forhold med lavt lysniveau og minimal vibration – nødvendigt for præcis forskning i lys.
Med cirka 200 ansatte – herunder 90 ph.d.-studerende – er DTU Fotonik en central aktør inden for fotonikforskning i Danmark. Bygningens design understøtter både den daglige drift og den langsigtede udvikling af forskningsmiljøet.