shl, install flashplayer


schmidt hammer lassen architects med i konkurrencen om Siemens’ hovedkontor

– 22/02-2011

Schmidt Hammer Lassen - SHL


I den internationale arkitektkonkurrence om det nye hovedkvarter for Siemens på Wittelsbacherplatz i München, Tyskland, er navnene på de tolv konkurrerende arkitektvirksomheder netop offentliggjort. Listen spænder over en række af Tysklands mest anerkendte arkitektvirksomheder og internationale tegnestuer fra England, Spanien, Østrig og Danmark. schmidt hammer lassen architects er blandt de tolv udvalgte.

Siemens’ nye hovedkvarter skal ligge på et område, der grænser op til Finkenstrasse, Oskar-von-Miller-Ring, Jägerstrasse og Kardinal-Döpfner-Strasse i München. De eksisterende bygninger skal rives ned, undtagen det nyrenoverede Ludwig Ferdinand Palace på Wittelbacherplatz. Opførelsen forventes påbegyndt i efteråret 2012 og projektet skal stå færdigt ultimo 2015.

Projektet sigter mod verdens højeste standarder for bæredygtighed og kommer også til at inkorporere bæredygtige, innovative produkter fra Siemens. Ved offentliggørelsen af de tolv inviterede arkitektvirksomheder udtalte Siemens’ Præsident og CEO Peter Löscher, at: ”Det er vigtigt for os at skabe et moderne arbejdsmiljø for vores medarbejdere og et levende, åbent urbant område for Münchens borgere. Og naturligvis skal den nye bygning leve op til de højeste standarder for bæredygtighed og reduceret energiforbrug.”

I slutningen af juni 2011 forventes den 22 medlemmer store jury at offentliggøre vinderen af arkitektkonkurrencen. Juryen består udover Siemens´ bestyrelsesmedlemmer – Peter Löscher, Birgitte Ederer og Joe Kaeser – af Münchens borgmester Christian Ude, Rådmand for Byplanlægning Elisabeth Merk, repræsentanter for byens politiske organisationer og arkitektfaglige eksperter.

schmidt hammer lassen arbejder allerede i Tyskland på to projekter: det 5-stjernede Schwabinger Tor Hotel i München og på Hörsaalzentrum RWTH, et auditoriekompleks i Aachen.




In order to view this page you need JavaScript and Flash Player 8+ support!