King Fahad Nationalbibliotek (2002)
Schmidt Hammer Lassen - SHL
Facts:
Arkitekt
schmidt hammer lassen architects
Bygherre
Arriyadh Development Authority
Areal
50.000 m2 nybyggeri
20.000 m2 renovering
Byggesum
Kr. 750 mio. ekskl. moms
Konkurrence
2002, andenpræmie i indbudt international arkitektkonkurrence
Status
Konkurrenceforslag
Ingeniør
Buro Happold Ltd.
Bibliotekskonsulent
The Chartered Institute of Library and Information Professionals (CILIP)
Landskabsarkitekt
schmidt hammer lassen architects
Description:
Det nuværende King Fahad Nationalbibliotek ligger i Bibliotekshaven i Riyadh, Saudi-Arabien. Riyadh er en by med kun få grønne rum, og tilbygningen er derfor udformet på en måde, så den sætter et minimum af aftryk i parken.
Det nye bibliotek ligger således som en markant svævende struktur oven på det eksisterende bygningskompleks, og inspireret af det traditionelle kashba-princip er det nye biblioteket sammensat af en række mindre bygningsenheder, der skaber en by af gader og små pladser. Udefra fremstår bygningen med en perforeret hud af lyse klinker, der tillader glimtvise kig ind til de mindre gårdhaver og læsesale. Den lukkede facade giver en homogen overflade og beskytter bygningens indre mod den skarpe sol.
Det nye bibliotekskompleks giver King Fahad Nationalbibliotek en markant arkitektonisk position i bymidten med parken som et samlende byrum omkring sig.
Download:
Der er copyright på alle illustrationer, der findes på schmidt hammer lassen architects' hjemmeside.
Det er dog tilladt at downloade eller kopiere materiale til brug for presseomtale eller til ikke-kommercielt brug. Det forudsættes altid, at ophavsrettens love og regler respekteres, og at der på ingen måde ændres eller manipuleres med illustrationerne.
Ved anvendelse af billeder, diagrammer og tegninger bedes schmidt hammer lassen architects angives som kilde.
In order to view this page you need JavaScript and Flash Player 8+ support!
